Korku filmleri

Türk sinemasında korku unsuru son zamanlarda bir hayli değişik bir konuma ulaşmıştır. özellikle de tabanını din üzerine şekillendirmeye çalışan yerli korku filmleri izle; Dabbe, El Cin, Semum, Musallat gibi yapımlar ile izleyiciyi oldukları yere çivilemeyi başarmaktadır. Bu yapımlar sayesinde de ülke sinemamızda henüz yeni bir dal olarak adlandırabileceğimiz bu filmlerin dikkat çekme olasılığı gittikçe artık göstermektedir. Ki senede en az 10 korku filminin vizyona giriş yapması hem kültürel, hem de yerli sinemanın kalkınması açısından bir hayli olumludur. Kaldı ki 2000’ li yılların başlarında da Dabbe ile Araf filmleri sinemamızda ki bu tarz türsel ilerleyişe sağlam bir başlangıç yapmıştır. Özellikle de Araf filminde ki kürtaj konusu bir hayli dikkat çekicidir. Nitekim aldırılan bebeğin yıllar sonra annesini ziyarete gelmesi her açıdan ilgi çekici bir konu olmuştur.

Tüm bunlarla birlikte bu seneye damgasını vuran ve belki de yerli korku filmleri açısından mihenk taşı olarak adlandırılan Can Evrenol yönetmenliğinde ki Baskın filmi de, gerçekten de izlerken tüylerinizi diken diken etme deyimini sonuna kadar hissettirmektedir. Özellikle de filmin dümdüz bir kurgu ve bir gece içerisinde devriye çıkan polisler üzerinden ilerlemesi, günümüzde ki siyasi olaylar açısından da bir hayli dikkat çekmektedir. Pek çok yurt dışı festivalinde özel seçki bölümlerinde gösterilen ve sayısız ödül ile ayrılan bu filmin ülkemiz sinemasında da bir hayli özel yeri olacağından asla kuşkunuz olmasın. Bunların yanı sıra yabancı korku türlerini saymamız tabi ki mutlak bir zorunluluktur.

Yabancı korku filmleri içerisinde son zamanlarda 13 Günah, Teksas Katliamı temiz görsellikle yayınlanan hali, Günah Tohumu, Mezarına Tüküreceğim gibi yapımlar bir hayli dikkat çekmektedir. Tabii bu yapımların dışında kült olarak adlandıracağımız birbirinden farklı işlerin de hala güncel korkular saçacağını bilmelisiniz. Özellikle de Japon korku sinemasından Holyywood’ a transfer olan Halka serisi herkesin kolayına seyredemeyeceği sağlam bir baş yapıt. Tabii bunların yanı sıra bir grup öğrencinin elinde ki kısıtlı imkanlar ile çekmeye başladığı ancak elde ettiği evrensel başarı sayesinde uzun bir seriye dönüştürdüğü Testere filmleri de, nereden bakarsanız bakın sizler açısından büyük bir ayrıcalık olacaktır. Her zaman en mükemmel olanını bu filmler sayesinde elde edebilir ve böylece kendinize sağlam bir film izle ortamı oluşturmayı başarabilirsiniz. Şunu da her zaman bilmeniz gerekir ki sinemada korku unsuru sizlerin başınızı yastığa rahat koyamamanıza sebep olacaktır.

Paylaş:

Yorum yapın