Pişmanlık Sözleri

—Pişmanlık tevbedir. ((Hz. Muhammed))

—Pişmanlığımız yaptığımız kötülüklere duyulan bir üzüntü değil, daha çok başımıza belalar gelmesinden korkulan bir endişedir. ((François de La Rochefaucauld))

—Pişmanlık, düşmüşlerin masumiyeti demektir. ((Kleist))

—Pişmanlıklar; parmak izleri gibi, kişiye özeldir. ((M.Banning))

—Pişman olmadım, insan olduğuma.

—Pişmanlık rüyaların yerini doldurduğu zaman, yaşlılık başlar.

—Pişmanlık, düşmüşlerin masumiyeti demektir.

—Pişmanlık, ıslahat habercisidir.

—Pişmanlık zarar vericidir. Değiştiremeyeceğin geçmişe bakmaktır. Bazı şeyleri gerçekleştikleri sırada sorgulamak gelecekte pişman olmayı önler. ((Colleen Hoover))

—Hiddet ekilen yerden pişmanlık biçilir. ((A. Manzonı))

—Öyle şeyler vardır ki, insan onları daha yapmadan pişman olur; fakat yine de yapar. ((F. Hebbel))

—Hayattaki tek pişmanlığım, başka biri olamamam. ((Woody Allen))

—Yaptığınız şeyler için duyduğunuz pişmanlık zamanla geçer; ne var ki yapmadığınız şeyler yüzünden duyulan pişmanlığın çaresi yoktur. ((Sydney J. Harris))

—Herkeste olan dört şeyden dört şey daha meydana gelir: İnatçıktan rüsvalık, öfkeden pişmanlık, kibirden düşmanlık, tembellikten de düşkünlük. ((Feridüddin-i Attar))

—Büyük aşklara tutulmuş olanlar, kendilerine geldiklerinde bütün ömürlerince hem memnun hem de pişman olurlar. ((François de La Rochefoucauld))

—Pişman olmayı kendine adet edinirsen boyuna pişman olur durursun! Nihayet bu pişmanlığa da daha ziyade pişman olusursun! Ömrünün yarısı perişanlıkla geçer, öbür yarısı da pişmanlıkla heder olur gider! Bu fikri, bu pişmanlığı terket de, daha iyi bir hal, daha iyi bir dost ve daha iyi bir iş ara! ((Hz. Mevlana))

—Üzgünüm, pişmanlıklarımın arasında başka yer kalmadı.

—Hayattaki en büyük pişmanlık, pişman olurum diye yapmadıklarımızdır. ((Tolstoy))

—Doğrular zor gelir insanlara ama yanlışlarla yaşayan elbet pişman olur.

—İstediğimiz bir şey için düşünerek hareket eder pişman oluruz, düşünmeden hareket eder yine pişman oluruz. Ne yapalım, anlamadım gitti.

—Pişman olduğum şeylerde bir süre sonra geçince hep iyi ki öyle olmuş diyorum. Doğru olan şeyleri görmem için illa ben seninle tanıştığıma; bir kere memnun oldum, bin kere pişman!

—Sonunda eyvah diyeceğin şeylere başta eyvallah deme pişman ol fakat pişman ölme. ((Necip Fazıl Kısakürek))

—Pişmanım sensizliği kaldıramaz yüreğim. Kendimi hayrete düşürürcesine birer tokat gibi vuracaktım hiç kullanmadığım o ağır lafları.

—Bir serçeydim sürüden ayrılmış, gökyüzünde kaybolmuş, o ise bir kartalmış avlanmaya çıkmış gelmiş bula bula beni bulmuş

—Seni sevdiğim kadar, güneşi sevseydim, güneş bile halime acır akşamları batmazdı

—Bir insana gereginden çok deger verirsen o insanı kaybedersin.

Paylaş:

Yorum yapın